AySay live i Store Vega, København

Please follow and like us:

  • 0
  • Share

KONCERTANMELDELSE

Vegas åbningskoncerter efter juleferien, har efterhånden fået deres eget liv. Publikum opfører sig lidt som kvæg, der lukkes ud på græs efter en lang vinter i hi. De slipper jublen løs og fejrer live-musikkens tilbagevenden med brask og bram.

Fredagens åbningskoncert for 2026 var ingen undtagelse. Måske var den på papiret et sats fra Vegas side – jeg mener: en hel aften med kurdisk musik? Men uanset hvad, så var satset både klogt og godt – for de optrædende kunne vitterligt skabe en fest. Og vel var AySay hovednavnet, men opvarmningen, Aland Z, var en af de mest velkuraterede, jeg mindes at have hørt og set som support.

Dansk/kurdiske Aland Z, der sidste år vandt DR’s talentudviklingsprogram, KarriereKanonen, varmede vitterligt publikum op til det forestående med sin rammende elektropop og velturnerede sange som ”Perker Pop (Jeg vil ha’)”. Ikke bare kunne Aland Z synge og bevæge sig. Autenticiteten og lydbilledet, der forenede hans kurdiske rødder med en moderne, dansk elektropop-æstetik, satte vitterligt også gang i blodomløbet hos de fremmødte (hvoraf mange til min overraskelse var danske kvinder af tyrkisk oprindelse).

Blodomløbet? Det tog bare ekstra fart, da AySay entrerede scenen. Luna Bülow Ersahin (vokal og saz) og hendes sublime band – Carl West Hosbond (guitar), Aske Døssing Bendixen (trommer og slagtøj), Albin Andersson (bas) og gæster – fyldte ikke bare scenen ud, de fik med deres medrivende brobygning mellem de kurdiske traditioner og den moderne, eklektiske form for dansk pop også slået streg under, hvor unik og velturneret deres musikmiks er. Kompositionerne, arrangementerne, det tekniske og kunstneriske niveau kombineret med energiniveauet – Luna Ersahin må umiddelbart før sin optræden have fået isat nogle forfriskende Duracell batterier – gjorde åbningskoncerten medrivende. Man ville vitterligt ud på græs sammen med Luna Ersahin og AySay.

Numre som ”Yârimsin”, ”Malala” og ”Nerelisin” – og mange af de nye numre fra det album, AySay udsender til marts – var ligesom blevet tilsat ekstra energi. Og jeg må sige, at den energi i stort omfang udgik fra Luna Ersahins vokal, krop og bevægelsesmønster. Hun er ikke større end tobak for en skilling, men hun har karisma og kropsbevidsthed som en født leder af hjorden, og hun kunne let udfylde Store Vegas scene – uanset om hun dansede, sang eller spillede saz. Man fik som flokdyr lyst til at vende mulen samme vej som hende. Især forekom hendes instrumentale sammenspil med Carl West Hosbond mig at være eminent. Men alt – og jeg gentager: alt – fungerede. De to gange i løbet af koncerten, hvor et større kor omsluttede Luna Ersahin (det skete for eksempel i a cappella nummeret, ”Tu cerg û mêlakên”) – og til allersidst hvor to blæsere med brutalt store instrumenter kom ind og flankerede hende – alt gjorde græsningen til en medrivende oplevelse.

Var AySay et sats fra Vegas side, skal der herfra kun udgå ros! Godt sats! Og god respons fra AySay og Aland Z.

***** / Koncert også anmeldt i musikmagasinet gaffa.dk

Please follow and like us:

  • 0
  • Share